Вторник, 26 Сентябрь 2017, 18:15
Приветствую Вас Гость | RSS

ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Меню сайта

 

Предметы
Форма входа
Статистика

Онлайн всего: 95
Гостей: 95
Пользователей: 0


Сочинения

Главная » Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

«ПАН ТА СОБАКА» — ПЕРША САТИРИЧНА БАЙКА В НОВІЙ УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ

І  варіант

XIX століття для української літератури ознаменувалося по­явою такого жанру, як байка. У цей період розпочинає свою твор­чість П. Гулак-Артемовський. Завдяки появі нового жанру пись­менники здобули можливість описувати певні події з викриттям негативів у суспільному житті. А на той час найболючішим і най­актуальнішим було явище кріпацтва*'Робітники потерпали від зну­щань панів, які перетворювали їх просто у робочу силу, не вважали за людей, намагалися знівечити людську гідність, вбити морально і цілком підкорити. Знесилені наймити, немов якась сіра маса, тяг­нули непосильний вантаж своєї долі, але мовчки підкорялися. Хоча й були особистості, що піднімали народ на боротьбу за відстоюван­ня прав людських, але влада нещадно з ними розправлялася. Вся сила перейшла до рук панів, які за своєю суттю були нікчемами, неуками-хижаками, які на меті мали лише здобувати гроші, знуща­ючись над простим людом.

Антикріпосницьким настроєм наскрізь пронизана байка П. Гу- лака-Артемовського «Пан та Собака*. У байці пес Рябко, який пра­цює на пана, — узагальнений образ селянства. Він до нестями від­дається роботі, намагається догодити панові. Пан — жорстокий, грубий невіглас, який, ні в чому не розібравшись, карає Пса за його відданість. У тексті ми не чуємо слів Пана, і лише за допомогою

1 'Т*

авторської характеристики відчуваємо його присутність: програв­шись у карти, він намагається злість вилити на своїх підлеглих. Через це наказує побити Рябка.

Автор байки на цьому прикладі викриває сутність тогочасного ладу, використовуючи такий художній засіб, як сатира. Комічні ситуації у байці за своєю суттю — показ реального життя на той час. Пригадаймо, як за свою службу вірний собака Рябко очікував ласощів, а отримав побої. Рябко стерпів усі побої, витерпів... як терпів і весь український народ. Письменник засуджує цю покір­ність і вкладає в уста Рябкові слова, які повинні були бути на той час гаслом для народу:

Той дурень, хто дурним іде панам служити.

А більший дурень, хто їм дума угодити.

Із цих слів стає зрозумілим, що Гулак-Артемовський стоїть на позиції простого народу. Гуманістичне ставлення до кріпаків мож­на помітити в співчутті, яке висловлює він у своїй байці, а разом з тим розкриває безглуздя вчинків панів, висміює їх обмеженість і свавілля.

II   варіант

Вагомий внесок до скарбниці української літератури зробив П. Гулак-Артемовський. Цей видатний письменник залишив неба­гато творів, але всі вони відзначаються художньою досконалістю та самобутністю. Найвідоміший його твір, який на той час був надзви­чайно популярним і актуальним, — сатирична байка «Пан та Со­бака».

Особливість значення його — не тільки в новизні змісту чи художній довершеності. Цей твір є новим і за формою. Справді, «Пан та Собака» — твір невеликий за обсягом, має повчальний ха­рактер, а люди, кріпаки, в ньому представлені в алегоричному обра­зі дворового собаки Рябка. Є в цьому творі й інші ознаки байки: зображується не все життя героя, а лише два дні, діють усього три персонажі (Пан, Рябко і Явтух), є детальні описи, що дивують точні­стю і привабливістю. До того ж «Пан та Собака» має своєрідну побудову: можна виділити розповідну частину, в якій описується життя Рябка, і повчальну, де міститься мораль твору:

З ледачим все біда: хоч верть-круть, хоч круть-верть,

Він найде все тобі хоч в черепочку смерть.

Крім того, твір написаний у віршовій формі, а це теж ознака байки. Саме так писали свої байки Лафонтен, Крилов, а пізніше в українській літературі Л. Глібов і Є. Гребінка.


Ще одна важлива особливість твору П. Гулака-Артемовсько-

г0 __ це сатиричний характер байки. Сатира — це різке, глузливе

висміювання негативних явищ суспільного життя або рис людсь­кого характеру. Завдання сатири — висміяти всі вади в людині й суспільстві для того, щоб викоренити їх.

У байці «Пан та Собака» йдеться про часи кріпацтва. У ній висміюються жорстокість, самодурство і невдячність панів, які ні­коли не були задоволені своїми кріпаками та знущалися з них без будь-якої причини, наприклад, у байці Рябка не похвалили за те, що він усю ніч стеріг панське добро і голосно гавкав, а навпаки, побили.^ Причому Пан ще й звинуватив Рябка в тому, що через нього про­грався в карти:

Що буцім вчора він грать в карти б не сідав,

Коли б сьогоднішню був ніч хоч закуняв...

Безглуздість такого звинувачення очевидна, і це якраз є засо­бом комічного у творі.

Але сатира — це не просто опис кумедної ситуації. Це іноді сміх крізь сльози, як і в байці П. Гулака-Артемовського. Адже якщо наївність Рябка, який щиро вірить порадам Явтуха, і можі насмішити, то його беззахисність перед сваволею Пана виклика» обурення. Справді, хіба це нормально, коли все життя кріпака складається так:

Чи гавкає Рябко, чи мовчки ніччю спить,

Все випада-таки Рябка притьмом побить.

Крім того, в байці висміюється і підлабузництво, жорстокість панських посіпак. Вони самі були кріпаками, але, як у байці Явтух, намагалися якомога більше дошкулити тим, на кого впав панський гнів. Сам Явтух так про це говорить:

Не гавкав ти, Рябко! За те ж ми, бач, в науку

Із ласки, з милості панів

Вліпили сотенок із п’ять тобі київ.

Оця підлість лакиз і сваволя панів викликає у читачів гнів,

ання виправити становище. А саме це і є завданням сатирично- го твору, і

VK °тже’ ‘Пан та Собака» — це перша сатирична байка в новій Сво;-ькій літературі. Причому цей твір є дуже актуальним для часу, а через свою художню досконалість він і сьогодні зали- Ється цікавим для читачів.


Рассказать друзьям, чтобы не совпали сочинения!
Рассказать
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (12 Февраль 2013) | Просмотров: 5091 | Рейтинг: 5.0 /1
Перейти на главную страницу
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Allcompositions © 2017