Вторник, 16 Января 2018, 22:52
Приветствую Вас Гость | RSS

ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Меню сайта

 

Предметы
Форма входа
Статистика

Онлайн всего: 17
Гостей: 17
Пользователей: 0


Сочинения

Главная » Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Іван Вишенський - видатний полеміст-сатирик давньої української літератури

Серед письменників давньої української літератури найвидатнішим полеміс­том кінця XVI — початку XVII століття був Іван Вишенський. На жаль, біографі­чних відомостей про цього письменника-полеміста дуже мало: лише те, що був він людиною освіченою, а в 30—35 років постригся в ченці, став монахом-аскетом, переселився у Грецію на Святу гору, на Афон.

На Афоні І. Вишенський почав свою літературну діяльність як письменник- полеміст, твори якого пробуджували в народі антикатолицькі й антифеодальні на­строї.

Спадщина І. Вишенського — це шістнадцять відомих сучасному літературо­знавству творів, які за життя полеміста поширювалися в рукописних списках. Найвідоміші твори І. Вишенського — це «Послання до єпископів», «Послання до всіх, в Лядській землі живущих», «Послання до князя Острозького», «Викриття диявола-світодержця» та інші.

Із перших своїх літературних виступів І. Вишенський критикував суспільний лад Речі Посполитої, звички й побут єпископів і магнатів — а це вже критика феодалізму в цілому. Викриваючи сучасне йому суспільне зло, він виступав і про­ти гніту церковного, і соціального та національного.

«Послання до єпископів» І. Вишенського написане після Брестської унії і зве­рнене до тих представників вищого духовенства, які зрадили православну віру, стали ворогами українського народу, бо проголосили унію.

У «Посланні до єпископів» І. Вишенський звинувачує і критикує єпископів за те, що вони присвоювали собі церковні доходи, вели недостойне їх чину життя. Єпископи, архімандрити мали численні маєтки, кріпаків, які на них працювали, тобто їх життя нічим не відрізнялося від панів світських.

Критикуючи діяльність вищого духовенства, І. Вишенський стверджує про порушення ними шести церковних заповідей. Єпископи не тільки не нагодували, не напоїли, не упокоїли мандрівників, не зодягли голих і не допомогли хворим, а й навпаки, самі грабують бідних підданих, накладаючи на них непосильні подат­ки. А духовні владики багатіють. Тому І. Вишенський висміяв і затаврував кріпо­сників у церковному вбрані.

Єатира полеміста образна і вагома, з дотриманням народного гумору, його викривальної сили. І. Вишенський нагадує єпископам, ким і чим вони були рані­ше та ким і чим вони стали, здобувши духовний сан, ставши на службу до папи римського й польського короля.

Отже, в своєму «Посланні до єпископів» письменник змалював широку сати­ричну картину життя світських панів і духовенства Речі Посполитої кінця XVI — початку XVII століття, рішуче виступав на захист людської гідності православного селянина. Єатира І. Вишенського спрямована проти хабарництва вищого духо­венства, торгівлі церковними посадами, порушення основних заповідей. Пись­менник виступав проти зла і неправди тих далеких часів.

Рассказать друзьям, чтобы не совпали сочинения!
Рассказать
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (08 Ноября 2017) | Просмотров: 30 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Allcompositions © 2018