Четверг, 14 Декабрь 2017, 00:23
Приветствую Вас Гость | RSS

ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Меню сайта

 

Предметы
Форма входа
Статистика

Онлайн всего: 17
Гостей: 17
Пользователей: 0


Сочинения

Главная » Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Суперечливість образу Гобсека (за однойменною повістю 0. Бальзака)

Мені надзвичайно сподобалися образи, змальовані Оноре де Бальзаком у його повісті «Гобсек». Ні, звісно, мені не до вподоби лихвар Гобсек, що розорює своїх клієнтів, користуючись їхньою фінансовою неспроможністю... Мене зача­рувала та манера, у якій геніальний французький прозаїк Бальзак змальовує сво­їх персонажів. Найбільше мене вразило те, що ці образи постають переді мною, мов живі, так, ніби я можу поговорити з ними чи побачити усі події повісті на власні очі. От що таке справжній реалізм у літературі!

Я думаю, що такого ефекту реалістичності Бальзак досягає за допомогою ба­гатьох прийомів, найголовнішим з яких, на мою думку, є багатоплановість його персонажів. Вони не мають однієї домінуючої риси, яка й зумовлює усю їхню поведінку, вчинки, думки (так, як було в літературі класицизму). У душах пер­сонажів відбуваються складні психологічні процеси, вони є носіями різних, час­то суперечливих якостей.

Головний персонаж повісті — лихвар Гобсек, який дере зі своїх клієнтів ша­лені відсотки, він самотня та замкнена у собі людина, що нікого не любить та, здається, не має у цьому потреби. Проте це образ зовсім не однозначний, тим більше не однозначно негативний. Юрист Дервіль, від особи якого ведеться оповідь, каже про Гобсека так: «У ньому живуть дві істоти: скнара та філософ, підла істота та велична». Мені здається, така характеристика Гобсека влучна та дуже доречна. Гобсек — типовий представник своєї епохи (власне, задумом Бальзака було створення якнайбільш реалістичної картини сучасного йому сус­пільства). Тож не слід забувати, що багато в чому, як представника епохи, риси Гобсека зумовлені цією епохою, сформовані нею та, можна сказати, породжені. Ніхто, певно, не буде сперечатися, що Гобсек — дуже суха, черства людина. Але ж кожного дня він бачить усю аморальність та розпусту так званого «вищого сві­ту», всі огидні та нелюдські риси вдачі осіб, які мали б бути найкращими, елі­тою, душею та інтелектом суспільства. Я ставлю собі питання: чи вижив би Гоб­сек, якби мав чуйне та невинне серце? Думаю, ні. Але ж мав вижити! Бо кожна людина, хоче того чи ні, прилаштовується до тих, хто її оточує. Гобсек не вірить у щирі людські стосунки, у чесність та безкорисливість. Чи може він вірити у це, стикаючись щодня з такими вчинками, які не дають жодних підстав для віри не тільки в людей, але в життя взагалі? Думаю, ні. До того ж аналітичний розум Гобсека, його здатність до оцінки ситуації, до філософських міркувань гідні по­ваги, якщо не захоплення.

Я у жодному разі не виправдовую Гобсека у його хижості і жорстокості, але думаю, що людину багато в чому формує суспільство, у якому вона живе. Осо­бистість повинна мати свою точку зору, не опускаючись до загального рівня, не деградуючи тільки через те, що всі такі. Так, сильна особистість має подати про­тест. Чи не було віддалення Гобсека від суспільства його протестом? Він не став повноправним членом того суспільства, в якому розважається, плетучи інтриги з усіма проти всіх, потопають у розкошах, розпусті, аморальності. Чому так? Че­рез свій вік? Думаю, не тільки. Певно, це і був своєрідний протест Гобсека...

Як на мене, образ Гобсека потребує багатоаспектного, глибокого осмислен­ня. Це не той образ, який був спеціально створений як уособлення певної риси. Для мене Гобсек — жива людина, настільки багатогранна та складна, що будь- які категоричні судження про його «позитивність» або «негативність» видають­ся мені недоречними та необгрунтованими. Гобсек — надзвичайно реалістичний образ, це повноцінна особистість, нехай і не надто приваблива. Я не впевнена, що можна зрозуміти Гобсека до кінця, але спробувати варто...

Рассказать друзьям, чтобы не совпали сочинения!
Рассказать
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (04 Май 2017) | Просмотров: 75 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Allcompositions © 2017